Opiekun osób starszych – rozmowa przed zatrudnieniem

Opiekun osób starszych – rozmowa przed zatrudnieniem

Osoby, które ukończyły 60 lat uznawane są jako takie, które weszły w okres starości. Rządzi się on swoimi prawami i tak jak każdy wiek rozwojowy, posiada kilka cecha charakterystycznych. Z powodu spadku zdolności adaptacyjnych, ograniczenia samodzielności i związaną z nim zależnością od otoczenia, potrzebują opieki. Nie zawsze mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny. Z pomocą przychodzą wtedy opiekunowie osób starszych. Jeżeli jesteś w trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, świetnie trafiłeś. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, który rozjaśni ci najważniejsze kwestie z nim związane. Nie marnujmy czasu i zaczynajmy!

Opiekunowie osób starszych coraz częściej poszukiwani są na rynku pracy. Ze względu na raczej satysfakcjonujące zarobki oraz poszerzające się perspektywy pracy za granicami kraju, rośnie także liczba osób zainteresowana tym zawodem. Niezbędne kwalifikacje do jego wykonywania określają indywidualnie pracodawcy. Jeżeli starasz się o pracę w domie prywatnym najczęściej wystarczy wykształcenie pielęgniarskie, fizjoterapeuty, psychologa lub pedagoga, jak również kurs kwalifikacyjny.

W ośrodkach publicznych konieczne jest wykształcenie kierunkowe. Daje je dyplom ukończenia szkoły policealnej – opiekun osób starszych lub opiekunka środowiskowa. Musisz wiedzieć, że decydując się na tą pracę musisz być dyspozycyjny nawet w godzinach wieczornych. Szczególnie ważne są takie cechy personalne jak cierpliwość, otwartość w kontaktach międzyludzkich oraz umiejętność organizowania czasu wolnego przydzielonym ci podopiecznym.

Czekająca cię rozmowa kwalifikacyjna rządzi się swoimi prawami. Jeżeli zależy ci na tej pracy, poświęć czas na solidne przygotowanie się do niej. Od twojej autoprezentacji zależy, czy pracodawca przyjmie akurat ciebie.

  1. Pamiętaj, aby przyjść punktualnie. Nawet najmniejsze spóźnienie przekreśli twoje szanse ostatecznie.
  2. Ubierz się elegancko i skromnie. Twój strój powinien być wygodny, aby nie utrudniać wykonywania czynności zawodowych. Zaprezentuj się czysto i schludnie, nie zakładaj bogato zdobionej biżuterii i zapomnij o ostrym makijażu.
  3. Zabierz ze sobą oryginały wszystkich dotychczas przesłanych dokumentów. Nie zapomnij zabrać na interview referencji od poprzednich pracodawców oraz certyfikatów z kursów doskonalących umiejętności.
  4. Przygotuj plan spędzania wolnego czasu dla swojej podopiecznego, grupy podopiecznych. Zwróć uwagę na ich możliwości psychofizyczne oraz zainteresowania. Ważne aby podczas spotkania z pracodawcą zaprezentować aktywne podejście do rozwoju firmy.
  5. Zdobądź jak najwięcej informacji o interesującym cię pracodawcy. Zwróć opinie jakimi cieszy się wśród podopiecznych oraz już zatrudnionych tam ludzi. Zobacz, jakich specjaliści są do dyspozycji na miejscu, a którzy okresowo lub w razie potrzeby.

Zaprezentuj pewna siebie postawę, a stanowisko opiekuna osób starszych na pewno będzie twoje!

Ebook o rozmowie kwalifikacyjnej